Montaż paneli podłogowych – jak zrobić to dobrze?
Układanie paneli podłogowych nie jest szczególnie trudnym zadaniem, dlatego też, wiele osób podejmuje się samodzielnie tego zadania, aby zaoszczędzić. Jeśli nie mamy większego doświadczenia przy tym rodzaju pracy, powinniśmy poprosić o pomoc drugą osobę. Wiele czynności wykonamy bowiem dużo szybciej przy asyście kogoś do pomocy. O czym powinniśmy pamiętać, zabierając się za układanie paneli, a następnie montaż listew przypodłogowych?
Przygotujmy pole pracy i niezbędne narzędzia
Cały proces zaczyna się dwa dni wcześniej. Panele podłogowe powinny powiem dostosować się do warunków panujących w domu. Należy je zatem pozostawić na przynajmniej 48 godzin w pokoju, gdzie będą położone. Na początek musimy ustalić, w jaki sposób będziemy układać panele. Należy je montować równolegle do kąta padania światła (krótszy bok skierowany do okna). Układanie paneli podłogowych zaczynamy od lewego, tylnego rogu pomieszczenia. Przygotujmy wszystkie potrzebne narzędzia: wyrzynarkę, poziomicę, kątownik, dystanse, miarkę, ewentualnie dobijak i gumowy młotek.
Układanie paneli podłogowych krok po kroku
Pierwszą warstwę stanowi oczywiście folia paroizolacyjna oraz izolacja akustyczna. Obecnie można kupić izolację z folią jako jeden produkt. Po rozłożeniu izolacji zaczynamy układać panele. Pierwsze trzy rządki zawsze są najtrudniejsze, ponieważ panele lubią się samoistnie wypinać. Później będzie jednak dużo łatwiej. Pamiętajmy o stosowaniu dystansów, które oddzielają panel od ściany. W ten sposób pozostawiamy szczeliny dylatacyjne, umożliwiając panelom swobodną pracę.
Przy każdym rządku dokonajmy pomiarów i sprawdźmy, czy łączenie następuje w tym samym miejscu, co w poprzednich rzędach. Dużym ułatwieniem jest kątownik i poziomica. W przypadku nierównych ścian układanie jest trudniejsze, ponieważ za każdym razem musimy dokładnie wymierzyć odległości, aby precyzyjnie dociąć panel. Montaż paneli podłogowych obecnie bazuje na systemie zatrzasków. Panele dołączamy pod kątem, aż usłyszymy charakterystyczny „klik”.
Ile czasu zajmuje samodzielne układanie paneli podłogowych?
To zależy od naszej wiedzy, doświadczenia, metrażu i specyfiki wnętrza, a także od mechanizmu łączenia paneli. Pokój o powierzchni 15-20m2 można skończyć w ciągu jednego dnia. Wystarczy dobre planowanie i trzymanie pewnej rutyny: wymierzenie – docięcie – ułożenie. I tak co rządek. W przypadku dużego pokoju dziennego, samodzielny montaż paneli podłogowych może zająć nieco więcej czasu, jednak powinniśmy zmieścić się w 2-3 dniach.
Układanie listew przypodłogowych MDF
Po położeniu paneli pozostają jeszcze listwy przypodłogowe MDF, które zakryją szczeliny dylatacyjne. Listwy powinny być dobrane w tym samym odcieniu, co panele. W marketach budowlanych stosuje się numery lub kody przypisane do tego samego kompletu paneli i listew. Układanie paneli przypodłogowych MDF to dużo prostsza praca. W przypadku równych ścian możemy zdecydować się na szybkie i ciche klejenie. W przypadku nierównych ścian, lepiej postawić na bardziej inwazyjny montaż paneli przypodłogowych polegający na wywierceniu otworów i przekręceniu ich do ściany. Pamiętajmy o zakupie odpowiedniej liczby łączników oraz zakończeń.